W sobotę, na jednym z podwórek zabytkowej osady fabrycznej, zasadzono prawie 800 roślin – drzew, krzewów, pnączy i bylin. To efekt współpracy Miasta Żyrardowa, „Fundacji Kwietnej” i mieszkańców podwórka.
„Fundacja Kwietna” w ramach środków dla organizacji pozarządowych otrzymała z budżetu miasta dwa granty po 10 tys. zł na działania w przestrzeni obszaru rewitalizacji.
Przypomnijmy, że w ramach pierwszej dotacji Fundacja przeprowadziła konsultacje społeczne z mieszkańcami kwartału przy udziale architekta krajobrazu. Powstał plan nasadzeń i koncepcja zagospodarowania terenów zieleni na podwórku.
Z drugiej dotacji zakupione zostały sadzonki i zorganizowano społeczne sadzenie roślin. Był też poczęstunek dla uczestników akcji i pogadanka o bioróżnorodności we wspólnej przestrzeni, a także instruktaż dotyczący dalszej opieki nad zielenią.
Dziękujemy mieszkańcom podwórka za zaangażowanie, za poświęcenie kilku godzin na wspólne sadzenie roślin. Największą frajdę mieli najmłodsi „ogrodnicy”, którzy z ogromnym zapałem uczestniczyli w akcji. Podziękowania kierujemy także do wolontariuszy z firmy „Łąki kwietne”, których wiedza, doświadczenie oraz ciężką praca dała niezwykły efekt.
W 2024 r., na przedmiotowym podwórku, planuje się wspólne wypracowanie projektu zagospodarowania przestrzeni sąsiedzkich w meble relaksu, urządzenia zabaw i urządzenia służące do retencjonowania wody opadowej i jej wykorzystania.
Wspólne działania już dziś przyniosły znaczną poprawę estetyki podwórka, co zapowiada obiecujący spektakl zapachów i barw wiosną.
Liczymy, że dbałość mieszkańców o ich najbliższe otoczenie pozwoli przez długie lata cieszyć się tą przestrzenią.
Fundacja Kwietna
Fundacja Kwietna zajmuje się edukowaniem, promocją oraz wsparciem przy wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań w obszarze ochrony bioróżnorodności. Wspiera tworzenie łąk kwietnych i ogrodów biocenotycznych na terenie całego kraju, w swojej pracy opierając się na badaniach naukowych i współpracy z ekspertami z dziedzin takich jak biologia, botanika, architektura krajobrazu i innych. Od lat wspiera merytorycznie i praktycznie założenie dziesiątek łąk kwietnych. Fundacja stworzyła także specjalnie dobraną mieszankę dzikich kwiatów, którą dystrybuuje w ramach akcji społecznej #nanołączki, podnoszącej świadomość ekologiczną odbiorców. Angażuje się w działalność komunikacyjną i naukową, m.in. wspierając badania dotyczące presji pszczoły miodnej na dzikie gatunki zapylaczy oraz wpływu pasów kwietnych na plony na terenach rolniczych.