Przejdź do treści

Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych

Baza wiedzy

O projekcie

Tytuł projektu: Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych
Beneficjent: Miasto Żyrardów
Całkowita wartość projektu: 1 815 700 zł
Kwota dofinansowania: 1 634 130 zł
Czas trwania projektu: od 09.05.2016 do 31.12.2019

Złożoność i wielowątkowość, a także skala problemów związanych z procesem rewitalizacji przekracza możliwości finansowe wielu polskich miejscowości. Niezbędne jest wypracowanie modelowych procedur dot. finansowania, kompleksowych działań w oparciu nie tylko o środki zewnętrzne ale także o m.in. zawieranie partnerstw publiczno-prywatnych, angażowanie inwestorów prywatnych, w tym także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a przede wszystkim pracę i zaangażowanie osób z terenu rewitalizacji.

Problemy zidentyfikowane w Żyrardowie są, w znaczącym zakresie, typowe dla miast „sierot” po przemyśle, który upadł w wyniku zmian ustrojowych.

W ramach projektu zaplanowano:

  • badania i działania społ. dot. całości obszaru rewitalizacji oraz konieczne analizy dla wypracowania schematu finansowania rewitalizacji;
  • punktowe działania pilotażowe obejmujące wypracowanie finansowania oraz niezbędnych procedur (ekspertyz, analiz, projektów, programów) w procesach rewitalizacyjnych na konkretnych przykładach we współpracy z społecznością z obszaru, dot. budynku mieszkalnego, podwórka, ulicy – możliwych do replikowania przez miasto oraz inne podobne ośrodki;
  • wypracowanie skutecznego systemu zarządzania rewitalizacją.

Uniwersalność projektu – wypracowane efekty – pozwolą na przeniesienie i zastosowanie podobnych działań w innych miastach. Modelowe rozwiązania dot. finansowania będą mogły służyć za „wzór” możliwy do replikowania. Wypracowany model będzie także propozycją schematu rozwiązań, który będzie pomocny w przygotowywaniu programów i realizacji rewitalizacji, swoistą uniwersalną „mapą”, która przyspieszy realizację procesów rewitalizacji w polskich miastach oraz zwiększą ich skalę.

Zachęcamy do zapoznania się z efektami projektu opisanymi na stronie internetowej Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Strona internetowa została zrealizowana
przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej,
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.