W ubiegłym tygodniu w Żyrardowie gościła delegacja samorządowców z miasta i gminy Końskie z województwa świętokrzyskiego oraz przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wizyta odbywała się w ramach pilotażowego Programu wsparcia pn. „Wzorcowa rewitalizacja”.
Celem Programu jest wsparcie gmin w procesach planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji, uwzględniających dziedzictwo kulturowe, jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym.
Gmina Końskie została wybrana do udziału w programie wsparcia Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Wizyta w Żyrardowie rozpoczęła się w Resursie od prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Jacka Grzonkowskiego Dyrektora Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju Urzędu Miasta Żyrardowa. Przedstawił on doświadczenia naszego miasta w zakresie rewitalizacji, w tym także wypracowane rozwiązania w ramach projektu modelowej rewitalizacji miast. Gości w imieniu Prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego powitał Łukasz Kasperczyk, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa.
Następnie delegacja odwiedziła Muzeum Lniarstwa, po którym oprowadził Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. Muzeum Lniarstwa w organizacji.
Łącznikiem naszych samorządów jest Filip de Girard, który w gminie Końskie we wsi Sielpia do zakładu metalurgicznego zaprojektował olbrzymie koło wodne o średnicy 9 metrów, jest dziś jednym z największych kół wodnych w Europie.