Przejdź do treści

Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych

Baza wiedzy

Wizyta delegacji z Końskich w Żyrardowie

W ubiegłym tygodniu w Żyrardowie gościła delegacja samorządowców z miasta i gminy Końskie z województwa świętokrzyskiego oraz przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wizyta odbywała się w ramach pilotażowego Programu wsparcia pn. „Wzorcowa rewitalizacja”.

Celem Programu jest wsparcie gmin w procesach planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji, uwzględniających dziedzictwo kulturowe, jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym.

Gmina Końskie została wybrana do udziału w programie wsparcia Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wizyta w Żyrardowie rozpoczęła się w Resursie od prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Jacka Grzonkowskiego Dyrektora Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju Urzędu Miasta Żyrardowa. Przedstawił on doświadczenia naszego miasta w zakresie rewitalizacji, w tym także wypracowane rozwiązania w ramach projektu modelowej rewitalizacji miast. Gości w imieniu Prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego powitał Łukasz Kasperczyk, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa.

Następnie delegacja odwiedziła Muzeum Lniarstwa, po którym oprowadził Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. Muzeum Lniarstwa w organizacji.

Łącznikiem naszych samorządów jest Filip de Girard, który w gminie Końskie we wsi Sielpia do zakładu metalurgicznego zaprojektował olbrzymie koło wodne o średnicy 9 metrów, jest dziś jednym z największych kół wodnych w Europie.

Wróć na stronę główną

Strona internetowa została zrealizowana
przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej,
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.