Przejdź do treści

Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych

Baza wiedzy

Poznajemy żyrardowskie zakłady rzemieślnicze

W ramach zadania publicznego z zakresu rewitalizacji finansowanego z budżetu Miasta Żyrardowa, Stowarzyszenie „Nasze Imaginarium” realizuje ciekawy projekt ,,Żyrardowscy rzemieślnicy i rzemieślniczki” promujący lokalne zakłady rzemieślnicze. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego zadania ,,Mapa rzemieślników i rzemieślniczek Żyrardowa”.

Stowarzyszenie prezentuje osoby – rzemieślników i rzemieślniczki – które mają fach w rękach, pasję, talent, którym mieszkańcy Żyrardowa ufają, cenią, z których usług chętnie korzystają.

Tegoroczna edycja realizowana jest na obszarze rewitalizacji. Tym razem o swojej pracy opowiedzieli: Zdzisław Brzozowski (czapnik), Jan Garncarek (lampiarz), Witold Gorączyński (szklarz), Paweł Janiszewski i Cezary Jeznach (gorzelnicy), Mirosław Lange (złotnik), Katarzyna Markowska (wizażystka), Bartosz Malewicz (florysta), Ewa Szymczak (cukierniczka), Michał Wróbel (mechanik) i Francesco Vitale (jubiler).

Rozmowy z rzemieślnikami przeprowadziły: Olga Gitkiewicz – dziennikarka, reporterka, doświadczona redaktorka prasowa i książkowa, Anna Kamińska – pisarka, dziennikarka, autorka reportaży i biografii oraz Beata Kwiatkowska – reprezentująca Stowarzyszenie Nasze Imaginarium, na co dzień pracownik Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, zajmujący się m.in. promocją uczelni.

Portrety rzemieślników i klimat ich zakładów uwiecznił fotograf Paweł Świątek, założyciel żyrardowskiej galerii FOPA.

W ramach projektu przewidziano także odświeżenie szyldów i witryn kilku zakładów rzemieślniczych. Projekty opracowują studenci Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Nie możemy się doczekać podsumowania projektu!

Już niebawem efektami swojej pracy Stowarzyszenie podzieli się na stronie dedykowanej projektowi: www.rzemioslozyrardow.pl.

Wkrótce będziemy też mieli okazję zobaczyć fotografie Pawła Świątka oraz poznać bohaterów projektu. Wernisaż prac połączony ze spotkaniem z rzemieślnikami odbędzie się 9 grudnia br., o godz. 18.00, w Resursie. Zapraszamy serdecznie!


Stowarzyszenie Nasze Imaginarium jest organizacją społeczną działającą na rzecz wzmocnienia sąsiedzkich relacji, postaw solidarności i wrażliwości społecznej; ochrony dziedzictwa kulturowego Żyrardowa oraz zwiększenia wpływu mieszkanek i mieszkańców na sprawy miasta. W swoich działaniach kieruje się przede wszystkim wartościami takimi jak szacunek dla różnorodności oraz dobro wspólne.

Wróć na stronę główną

Strona internetowa została zrealizowana
przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej,
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.