Przejdź do treści

Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych

Baza wiedzy

Podróże z książką

Na dziedzińcu fabrycznej biblioteki w niedzielę, 2 czerwca 2019 r., odbył się rodzinny mikrofestyn Podróże z książką. Wydarzenie to uczciło otwarcie nowowyremnotowanej biblioteki dla dzieci. Pracownicy instytucji zachęcali do zwiedzania obiektu i zapoznania się z bogatą ofertą. Dla najmłodszych uczestników mikrofestynu zorganizowano warsztaty manualne z tworzenia zakładek do książek, rysowania komiksów i orgiami. Do dodatkowych atrakcji należało m.in. malowanie buziek, wspólne czytanie książek, zabawa z misiem Teddy, czy puszczanie baniek mydlanych.

Punktem kulminacyjnym mikrofestynu było spotkanie w bibliotece z podróżniczką i autorką książek dla dzieci – Moniką Radzikowską. Prelegentka opowiedziała o swoich najciekawszych przygodach podczas podróży. Całości dopełniało zaprezentowane „slajdowisko”, czyli pokaz wybranych zdjęć z podróży po Azji i Europie.

Program mikrofestynu wzbogacono o realizację, wraz z lokalnymi organizacjami społecznymi, gry miejskiej pt. Od-czytany Żyrardów. Składała się ona z sześciu punktów, które znajdowały się w ważnych dla żyrardowskiej kultury miejscach m.in. przy dawnej żydowskiej bibliotece, w Galerii FOPA i Resursie. Każdy z nich związany był z literaturą, historią żyrardowskich bibliotek, czy czytelnictwem. Przejście całej trasy zajmowało ok. dwóch godzin. Po dotarciu na metę i okazaniu karty gry – ze zrealizowanymi wszystkimi zadaniami, każdy z uczestników otrzymał upominek.

Na dziedzińcu, podczas trwania mikrofestynu, usytuowano stoisko rewitalizacyjne. Zainteresowani mogli zapoznać się ze streszczeniem szczegółowej charakterystyki obszaru rewitalizacji, zgłaszać pomysły na realizację potrzebnych przedsięwzięć, wypełnić kartę projektu. Konsultanci informowali, o trwającym naborze zadań do gminnego programu rewitalizacji i planowanych w czerwcu i lipcu kolejnych wydarzeniach.

Wróć na stronę główną

Strona internetowa została zrealizowana
przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej,
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.