W związku z realizowanym przez Miasto Żyrardów projektem pn. „Rewitalizacja miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych” w ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” 27 stycznia br. odbyła się wizyta studyjna. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju pod przewodnictwem Przemysława Derwicha – Dyrektora Departamentu Programów Pomocowych, a także opiekunowie projektu z Instytutu Rozwoju Miast: Edyta Masierek oraz Joanna Porębska i Paulina Sikorska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Miasto Żyrardów reprezentował Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński, jego Zastępca Lucjan Krzysztof Chrzanowski, pracownicy Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju UMŻ oraz Maria Badeńska – Stapp Miejski Konserwator Zabytków.
Spotkanie poświęcone było omówieniu aktualizacji Programu Rewitalizacji Miasta Żyrardowa. Ministerstwo Rozwoju w sposób szczególny przygląda się działaniom Miasta w zakresie programowania i przygotowania działań rewitalizacyjnych, z uwagi na realizację w/w projektu. Niezwykle istotne jest to, aby program rewitalizacji przygotowany przez Miasto Żyrardów był dokumentem wysokiej jakości, gwarantującym powodzenie procesu rewitalizacji w gminie, jak i stanowiącym „dobry przykład” dla innych gmin w Polsce.
Druga część wizyty dotyczyła m.in. omówieniu zadań jakie stoją przed miastem z punktu widzenia tworzenia modelowych rozwiązań oraz oceny wpływu realizacji projektu na sytuację w mieście. Goście mieli okazję poznać centrum Żyrardowa – stanowiące część obszaru rewitalizacji, zapoznając się z działaniami podjętymi na tym terenie na przestrzeni ostatnich lat.
W 2016 r. Miasto Żyrardów pozyskało ponad 1,6 mln zł na projekt w ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Celem konkursu jest wsparcie gmin w procesie opracowywania programów rewitalizacji i modelowych działań w zakresie rewitalizacji na obszarach miejskich. Opracowane lub zaktualizowane w ramach konkursu programy rewitalizacji będą traktować rewitalizację jako proces kompleksowy, uwzględniający elementy zarówno infrastrukturalne i gospodarcze, jak również społeczne. Efekty dofinansowanych projektów będą mogły stanowić wzór, dla innych miast, realizujących własne projekty rewitalizacyjne.